• 603 781 888

Geodezyjny podział działki. Fakty i mity

Geodezyjny podział działki. Fakty i mity

Geodezja to skomplikowana nauka i w związku z tym nikogo nie dziwi fakt, że wokół niej krążą często dyskusje, w jakich laik pogubi się szybciej niż myśli. O ile jednak, większość z nas na co dzień wcale nie potrzebuje korzystać z wiedzy w jej obrębie – to jednak przychodzą takie momenty w życiu, gdy jednak powinniśmy się bardziej geodezją zainteresować. Podział działki to dobry przykład, ale jest też jednym z tych zagadnień, w przypadku którego możemy napotkać ogrom geodezyjnych mitów. W poniższym artykule rzucimy nieco więcej światła na popularne mity i fakty związane z tym zagadnienie.

Działka – podstawowe fakty

  • Działka jest zamkniętą częścią powierzchni ziemi ograniczoną ustalonymi granicami
  • Każda wieś, miasto czy gmina, a nawet kraj są stworzone z działek – nie ma pustych obszarów, nie będących działkami
  • Nie ma działek bezpańskich – każda jest czyjąś własnością
  • Każdy właściciel działki ma prawo do jej podziału

To podstawowe informacje dotyczące działek – bez znajomości których nie można byłoby przejść do dalszej części artykułu dotyczącej stricte faktów i mitów, z jakimi można mieć do czynienia w kontekście geodezyjnego podziału działki.

Geodezyjny podział działki – najważniejsze fakty

Fakt 1: Geodeta jest osobą dokonującą geodezyjnego podziału działki.

Choć wydaje się to oczywiste – okazuje się, że nie dla wszystkich. Zatem ten fakt jest ważny podkreślenia – nikt inny, ani Pani w urzędzie, ani Dziadek spisujący testament – tylko geodeta podział Poznań jest uprawniony do wykonania tej procedury.

Fakt 2: Konkretne przepisy warunkują sposób podziału działki.

Aby wszystko było jak należy – przepisów jest niemało i ich pełną znajomość posiada geodeta, praktycznie nikt inny, stąd w oparciu o nie decyduje co i jak może, a co nie może podzielić w kontekście działki.

Fakt 3: Nie wszystkie działki mogą zostać podzielone.

To właśnie konkretne przepisy warunkują co może, a co nie zostać podzielone. Z tego właśnie wynika, iż niektóre działki nie będą mogły zostać poddane podziałowi, co wynika z konkretnych nakazów, wymogów, przykazów i uwarunkowań znanych geodecie.

Geodezyjny podział działki – najczęściej spotykane mity

Mit 1: geodezyjny podział działki to kilka kresek na mapie.

Nic bardziej mylnego – mowa tutaj o całej, niekiedy bardzo skomplikowanej procedurze. Począwszy od pracy w biurze po tą w terenie – aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami musi być w to zaangażowany sztab ludzi, ogrom pracy i nieskończona ilość dokumentacji.

Mit 2: Własność powstałych działek jest przenoszona przez podział.

Tą nieprawdę niestety słyszy się zbyt często, bowiem choć geodeta na kartce może dokonać podziału – nie jest to równoznaczne z przyznaniem własności. Wszystko jest pod względem posiadania niezmiennie takie same, dopóki nie weźmie w tymże procesie udziału notariusz.

Mit 3: Geodeta też człowiek – można się z nim jakoś dogadać.

Owszem geodeta to człowiek, ale przepisów nie przeskoczy, nie zmieni, nie zmodyfikuje bez względu na to, jak silny ktoś ma urok, bądź jak bardzo by chciał. Nie da się nic jakoś załatwić, a jeśli by do czegoś takiego doszło, nie jest to nic innego jak zwyczajne łamanie prawa.

Mit 4: Właściciel działki może sobie ją podzielić wedle uznania.

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów i całkowicie niezgodny z rzeczywistością. Przepisy i prawa – to one mają nadrzędną władzę nad działką jako terytorium Polski. Owszem każdy właściciel ma prawo do sugerowania tego, jak chciałby i jak sobie wyobraża taki podział działki, ale ostatecznie to prawo właśnie weryfikuje czy ta jego wizja jest możliwa do spełnienia.