Gdzie szukać informacji o działkach?

Gdzie szukać informacji o działkach?

Można szukać informacji o działkach z wielu powodów – niemniej jednak w tym tekście nie będziemy skupiać się na tym zagadnieniu i dociekać, w jakich okolicznościach poszukiwanie takich danych jest niezbędne. To, co nas dzisiaj interesuje to udzielenie pomocy wszystkim osobom, które szukają informacji o działkach, ale nie wiedzą do końca od czego zacząć i gdzie takie dane mogą pozyskać.

Szukanie informacji o działkach – od czego zacząć?

W dzisiejszym, wysoce zaawansowanym technologicznie świecie oczywistą zdaje się być odpowiedzieć, iż poszukiwanie informacji o działkach należy zacząć od przeczesywania Internetu. Sęk w tym, że sieć online jest już tak rozbudowana, iż czasem odszukanie konkretnych danych może być nie lada problemem. Stąd, chcemy podpowiedzieć iż najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwania takich danych są wszelkie portale geodezyjne, przy czym najlepszym i najbardziej wiarygodnym okazuje się ten piastowany przez rząd. Znajdziesz go pod adresem geoportal.gov.pl. Co więcej, jest to pierwszy portal jaki znajdziesz w wyszukiwarce po wpisaniu odpowiednich fraz kluczowych.

Rządowy portal geodezyjny – co dokładnie można na nim znaleźć?

 • liczne mapy i warstwy tematyczne
 • dane o charakterze katastralnym
 • działki pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych

Jedynym minusem korzystania z tego portalu jest fakt, iż nie jest on zbyt często aktualizowany. Jeśli chcemy przede wszystkim dotrzeć do źródła działek ewidencyjnych istnieje jednak możliwość wybrania danych za pomocą powiatowych serwerów.

Jednak portal rządowy nie jest jedynym portalem, który zapewnia nam szereg informacji dotyczących działek. Państwowy Geoportal ma też niejako drugi zasób map topograficznych, który już naprawdę jest bardzo obfity w informacje.

Znajdziemy tam np.:

 • VMapL2 – mapy w skali 1: 50000 tworzone w standardzie NATO
 • BDOT10k – mapy w skali 1: 10000

To samo miejsce zdaje się być wielką skarbnicą skanów map topograficznych, które mało kto miał okazję widzieć w ich klasycznej papierowej wersji. Na kanwie tego często poszczególne województwa tworzą dedykowane swojemu obszarowi portale lokalne, w których to można znaleźć bardziej zawężone mapy, jak i informacje o działkach tyczące się właśnie tego terenu – co trzeba przyznać naprawdę mocno ułatwia i skraca wyszukiwanie tej konkretnej.

Dodatkowo liczne portale regionalne zapewniają dostęp do dodatkowych informacji:

 • dane na temat poszczególnego województwa
 • dane o numerycznym modelu terenu
 • ortofotomapy
 • duża ilość informacji na temat działek o charakterze lokalnym
 • miejscowe palny zagospodarowania przestrzennego
 • filmy instruktażowe

Liczne województwa posiadają także dedykowane portale typowo nastawione na udostępniane danych o mapach, jak i samych map. Ich szczególną cechą i wyróżnikiem, który stawia je ponad ogólnym, rządowym portalem jest fakt, iż tam zwykle można znaleźć dużo częściej aktualizowane dane. Jeśli szuka się informacji opierających się na dokładnym numerze działki – nie ma lepszego miejsca do tego zadania, niż właśnie skorzystanie z tych zasobów (kataster).

Jakie dane należy wpisać aby jak najszybciej i najłatwiej odnaleźć interesującą nas działkę?

 • numer działki,
 • obręb,
 • gmina
 • inne informacje jakie posiadamy o szukanej działce
 • miejscowość w jakiej chcemy odnaleźć działkę.

Po uzupełnieniu wszystkich wyżej wymienionych informacji wystarczy już tylko kliknąć przycisk szukaj – w ten sposób uzyskując dokładną listę działek, która zgadza się z wyżej wymienionymi danymi. Dlaczego będzie to lista a nie tylko jedna wymieniona działka? Wynika to z faktu, że czasem w gminie występuje więcej niż jedna działka posiadająca dokładnie ten sam numer. Jednak wyniki zwykle są tak mocno zawężone, iż naprawdę nikt nie powinien mieć żadnego problemu ze znalezieniem w tym momencie dokładnie tej działki, o jaką mu chodziło. O tyle, o ile wyżej wymienione dane faktycznie są zgodne ze stanem faktyczny. Nawet mała pomyłka może skutkować tym, iż proces poszukiwania konkretnej działki może się znacznie przedłużyć, dlatego niezmiernie ważne jest, by pilnować co i gdzie się wpisuje.

Na koniec warto przypomnieć, iż po dane o działce można także zwrócić się bezpośrednio do urzędu czy też geodety z Poznania. Choć jak się można domyślić – taki proces zwykle trwa dużo dłużej i jest bardziej skomplikowany. Każdy ma jednak wyboru w jaki sposób chce dojść do celu.