Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Na błędy przy wyborze działki budowlanej absolutnie nie można sobie pozwolić. Wybór złej działki i postawienie tam domu może być bardzo problematyczne albo może przyczynić się do istotnych trudności w przyszłości w zakresie tworzenia budynku, planowania, czy też remontów. Przed pójściem do notariusza koniecznie więc należy skontaktować się ze specjalistą, jak choćby geodeta i poprosić o poradę w zakresie wyboru działki.

Koniecznie uwzględnić trzeba następujące parametry:

  • lokalny plan zagospodarowania przestrzennego
  • kształt działki
  • wielkość działki
  • warunki hydrologiczne na działce i poziom wód gruntowych
  • jakość podłoża
  • stan prawny gruntu

Jeśli chodzi o mniej formalne, a bardziej geograficzne uwarunkowania, to na pewno bardzo ważna jest ocena wielkości działki, jej kształtu. Najlepiej decydować się na działki co najmniej 500m2, które jednocześnie mają kształt kwadratu.

Przed zakupem działki – na jakie elementy powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy specjalista, jak geodeta przyzna jednogłośnie iż bardzo istotna jest właściwa orientacja działki i alokacja działki oraz powstającego budynku w stosunku do określonych stron padania światła. Na tej podstawie można rozplanować wnętrza oraz inne istotne elementy funkcjonalne przyszłego budynku. Niekorzystnie dla przykładu jest ulokowanie domu w stronę północną, szczególnie przy zastosowaniu za punkt orientacyjny wejścia do domu. W tym przypadku pokoje dzienne będą miały ekspozycję na północ, natomiast kuchnia oraz inne pomieszczenia pomocnicze wyeksponowane będą na duże ilości światła.

Bardzo ważne pozostaje zwrócenie uwagi na otoczenie naszej działki. Zdarza się otóż bardzo często, że wygląd otaczających budynków jest niespójny lub też nasz dom znacząco się wyróżnia od otoczenia. Wpływa to istotnie na jakość zamieszkiwania w danym miejscu oraz może mieć istotny wpływ na wartość rynkową naszej działki. Trzeba szukać harmonicznie otoczonych i spójnych urbanistycznie okolic, co w przypadku kupowania działek w centrach starszych miast nie zawsze jest proste. W tym miejscu poznań geodeta współpracować również musi z takimi fachowcami, jak choćby architekt czy urbanista – w ten sposób można stworzyć spójny i dostosowany do planu zagospodarowania przestrzennego budynek.
Zwróćmy koniecznie uwagę na to, że zawsze wygląd budynku można zmodyfikować, jednakowoż nie będzie to możliwe w przypadku uciążliwego, mało estetycznego otoczenia i sąsiedztwa!

Architekt już powinien zadbać o to, aby styl i wygląd naszego domu był dostosowany otaczającej zabudowy – szczególnie, gdy zestawiane ze sobą są domy w stylu nowoczesnym oraz bardziej klasycznym. Takowy mezalians architektoniczny nie wygląda dobrze, zakłóca harmonię i wpływa istotnie na wartość nieruchomości!

Pamiętaj o planie zagospodarowania przestrzennego!

Obecnie coraz więcej miast decyduje się na stworzenie spójnego planu zagospodarowania przestrzennego! Plan uwzględnia takie parametry jak linie zabudowy, odsetek powierzchni zabudowanej w stosunku do całej działki, wysokość budynków i wiele innych elementów. Można także zapoznać się z planami odnośnie przyległych obiektów lub też planowanych inwestycjach infrastrukturalnych jak drogi, linie elektryczne i tym podobne.

Jeśli nie ma w danej miejscowości planu zagospodarowania, to w takiej sytuacji należy wystąpić o wydanie decyzji o uwarunkowaniach budowlanych, która będzie wystarczająca dla ewentualnego planowania zabudowy nieruchomości.

Kwestiami, na które jeszcze zwraca uwagę geodeta jest przede wszystkim ocena tego, jaki status prawny ma działka, czy jest obciążona służebnościami, długami i innymi kwestiami.